Za oknami spadł śnieg, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się okres zimowy, oraz Sylwester. Największe hollywoodzkie wytwórnie przygotowują się do przyszłorocznych premier, które pojawią się już na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Specjalnie dla was wybraliśmy aż 11 najciekawszych filmów, które zagoszczą na wielkim ekranie w pierwszej połowie 2024 roku. Choć styczeń moglibyśmy zacząć od Pierwszego golu w reżyserii Taiki Waititiego (5 stycznia), lub nowej wersji Akademii Pana Kleksa (5 stycznia), zdecydowaliśmy się sięgnąć po…

Chłopiec i czapla

Data premiery: 19 stycznia 2024 roku

To najnowsze dzieło jednego z największych wizjonerów w przemyśle animowanym. Hayao Miyazaki powrócił ze swojej emerytury, aby wraz ze studiem Ghibli przygotować kolejny ponadczasowy projekt. Premiera miała już miejsce w Japonii, ale w styczniu seans będzie możliwy także w polskich kinach.

Podczas II wojny światowej i bombardowania Tokio jedenastoletni Mahito Maki traci matkę. Ojciec chłopca żeni się niebawem z Natsuko, młodszą siostrą swojej zmarłej żony i przenosi się z rodziną do domu na wsi. Przygnębiony Mahito, pełen niepokoju w związku z nową sytuacją, niechętnie zaczyna odkrywać okolicę. Tak poznaje tajemniczą, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą i trafia na opuszczoną wieżę w pobliskim lesie, do której wejście rozpoczyna ciąg zaskakujących i cudownych wydarzeń.

Madame Web

Data premiery: 14 lutego 2024 roku

Walentynkowy seans będziemy mogli spędzić w superbohaterskim gronie. Wytwórnia Sony ponownie zaprasza do pajęczego uniwersum Spider-Mana, a tym razem na pierwszym planie znajdzie się kilka interesujących kobiecych postaci.

To historia ratowniczki medycznej, Cassandry Webb, która pracuje na Manhattanie. Okazuje się, że może mieć niezwykłe umiejętności jasnowidzenia. Poznaje trzy młode kobiety mające według jej wizji niezwykłą przyszłość. Pod warunkiem, że jej dożyją. W filmie poza Dakotą Johnson zobaczymy także znaną z serialu „Euforia”, Sydney Sweeney. Reżyserką produkcji jest S. J. Clarkson („Dexter”, „Sukcesja”, „Jessica Jones”).

Diuna 2

Data: 1 marca 2024 roku

To jeden z najbardziej wyczekiwanych przyszłorocznych seansów. Reżyser Denis Villeneuve przygotował kolejną część swojego niesamowitego widowiska, dla którego podstawę stanowi wysoko oceniana powieść Franka Herberta.

Widzowie po raz kolejny udadzą się na Arrakis. Druga część Diuny ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

Pogromcy duchów. Imperium lodu

Data premiery: 5 kwietnia 2024 roku

Poznani niedawno bohaterowie powrócą w kolejnej odsłonie nowych Pogromców duchów. Podobnie jak film z 2021 roku, również i ten sequel będzie kontynuował historię rozpoczętą przez dwie produkcje z lat 80-tych ubiegłego wieku.

Tym razem akcja przeniesie się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła się historia Pogromców duchów. W obsadzie ponownie wystąpią: Paul Rudd jako Gary Grooberson, Carrie Coon jako Callie Spengler, Finn Wolfhard jako Trevor Spengler, Mckenna Grace jako Phoebe Spengler, Patton Oswalt jako Hubert, Celeste O’Connor jako Lucky Domingo i Logan Kim jako Podcast.

Godzilla x Kong: The New Empire

Data premiery: 12 kwietnia 2024 roku

To bezpośrednia kontynuacja wydanego w 2021 roku filmu Godzilla x Kong. Poza tytułowymi potworami pojawią się kolejne monstra, a widzowie odkryją jeszcze więcej tajemnic Wyspy czaszki.

Za reżyserię tego widowiska odpowiada Adam Wingard, a w obsadzie pojawią się: Dan Stevens, Rebecca Hall jako Dr. Ilene Andrews, Brian Tyree Henry jako Bernie Hayes, Kaylee Hottle jako Jia, Fala ChenAlex Ferns i Rachel House.

Królestwo Planety Małp

Data premiery: 24 maja 2024 roku.

Po kilku latach przerwy powrócimy do uniwersum Planty małp. Akcja nadciągającego filmu zostanie osadzona wiele lat po wydarzeniach z Wojny o planetę małp (2017). Oznacza to, że reżyser Wes Bell zamierza kontynuować historię rozpoczętą przez Genezę planety małp z 2011 roku. Scenariusz przygotowali Josh Friedman, Rick Jaffa, Amanda Silver i Patrick Aison. Producentami są Joe Hartwick Jr, Jaffa, Silver i Jason Reed. Producenci wykonawczy to Peter Chernin i Jenno Topping.

 

Znana obsada to: Owen Teague, Freya Allan, Peter Macon, Eka Darville, Kevin Durand, Travis Jeffery, Neil Sandilands, Sara Wiseman, Lydia Peckham, Ras-Samuel Weld A’abzgi, William H. Macy i Dichen Lachman. Na pierwszym planie tej historii znajdą się Cornelius, syn Caesara, oraz Nova, ludzka dziewczyna, którą opiekował się Caesar. W rolach tych wystąpią Owen Teague i Freya Allan (Ciri z Wiedźmina).

Garfield

Data premiery: 24 maja 2024 roku

Kolejne pokolenie widzów zapozna się z najbardziej leniwym kotem na świecie. Reżyser Mark Dindal przygotował to widowisko ze wsparciem Columbia Pictures, Alcon Entertainment i DNEG Animation. W anglojęzycznej wersji Garfielda zagra Chris Pratt, choć w polskich kinach będzie prawdopodobnie dominował seans z dubbingiem.

Garfield spotkał swojego dawno zaginionego ojca Vica (Samuel L. Jackson). Razem ze swoim najlepszym przyjacielem imieniem Odie, zostaje wkręcony w niebezpieczny przekręt.

Furiosa

Data premiery: 24 maja 2024 roku

To seans, który może zaliczyć opóźnienie, ze względu na niedawne strajki hollywoodzkich scenarzystów i aktorów, oraz przez fakt, że jest to naprawdę wielkie przedsięwzięcie. Na ten moment jednak przewiduje się premierę na wiosnę przyszłego roku.

Reżyser George Miller planuje przedstawić widzom prequel z uniwersum Mad Maxa. Na pierwszym planie znajdzie się nieco młodsza Furiosa, którą mogliśmy poznać w filmie Mad Max: Na drodze gniewu. Wówczas zagrała ją Charlize Theron, a teraz postać tę wykreuje Anya Taylor-Joy (Gambit królowej).

Będzie to historia młodej Furiosy, która próbuje odnaleźć się w post-apokaliptycznym świecie rozdartym przez wojnę dwóch tyranów.

Bad Boys 4

Data premiery: 14 czerwca 2024 roku

Michael Lowrey i Marcus Burnett znowu na tropie. Mimo niedawnych oscarowych wyczynów Willa Smitha, wytwórnia Sony Pictures postanowiła nie rezygnować z tego przedsięwzięcia.

Będzie to już czwarta część historii niesfornych detektów. Poza Willem Smithem w obsadzie nie zabraknie oczywiście Martina Lawrence’a. Warto zaznaczyć jednak, że tym razem Tasha Smith zagra żonę Marcusa, zastępując w tej roli Theresę Randle. Szczegóły fabularne nie zostały jeszcze wyjawione. Bądźcie jednak gotowi na niezłą dawką humoru i akcji.

W głowie się nie mieści 2

Data premiery: 14 czerwca 2024 roku.

To jeden z najbardziej zaskakujących sequeli ostatnich lat. Studio Pixar przygotowuje kontynuację swojego nagradzanego hitu z 2015 roku.

Akcja nadciągającego filmu będzie kontynuowała wydarzenia z pierwszej części. Riley jest już nastolatką, a to oznacza, że doświadcza wielu nowych emocji. Poza znanymi bohaterami pojawią się także zupełnie nowe postacie np. Lęk (Anxiety), w którą wcieli się Maya Hawke.

A Quiet Place: Day One

Data premiery: 28 czerwca 2024 roku

Pierwszą połowę przyszłego roku pożegnamy z seansem prequela Cichego miejsca. Mimo iż szczegóły na temat fabuły pozostają nieznane, sam tytuł wskazuje na osadzone wydarzeń na początku historii, która doprowadziła do katastrofy z głównego kinowego cyklu Ciche miejsce.

Reżyserem tego filmu jest Michael Sarnoski, ale sam pomysł na fabułę pochodzi od Johna Krasinskiego. W obsadzie wystąpią: Lupita Nyong’o, Joseph Quinn, Alex Wolff, Djimon Hounsou I Denis O’Hare.


Mamy nadzieję, że to krótkie zestawienie pomoże wam przy wyborze przyszłorocznych produkcji. Część z nadciągających filmów pojawi się już tej zimy. To jak, co planujecie obejrzeć?

źródło: ign.com