Co to jest drama? Zasięgając u źródeł czytamy, że:

dorama
dorama (romanizacja)  ドラマ (japoński)  Japanese television drama (angielski)

Jest to aktorski serial telewizyjny, będący jednym z podstawowych produktów ramówek japońskich telewizji, którego emisja odbywa się codziennie. Wszystkie najważniejsze stacje w Japonii produkują różne doramy, m.in. romanse, komedie, horrory, detektywistyczne i wiele innych. Doramy emitowane są w trzymiesięcznych sezonach, przy czym w każdym sezonie pojawia się jakiś nowy tytuł (sezony w japońskich telewizjach są okresami stałymi: styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień oraz październik-grudzień). Większość tego typu seriali prezentowana jest w weekendowe wieczory o godzinie 21., 22. lub nawet 23. Doramy emitowane rano lub po południu są podstawą dziennej ramówki, a poszczególne odcinki mogą być wyświetlane codziennie nawet przez kilka miesięcy. Wieczorne doramy, emitowane w cyklu tygodniowym, liczą zazwyczaj od dziewięciu do dwunastu odcinków; jeśli serial cieszył się dużą popularnością, powstać może do niego specjalny odcinek-epilog.

źródło

W dzisiejszych czasach dramy prezentują problemy życia współczesnego. Niektóre określane są mianem „trendy dram”. To określenie Japończycy wynaleźli w późnych latach 80′ XX w. Formuła trendy przywrócona została we wczesnych latach 90’.
Większość dram emitowanych wieczorem to właśnie trendy dramy.

Nadawaniem dram w Japonii w większości zajmują się Fuji Television (Fuji TV) i TBS. Wiele popularnych dram wyprodukowało również NTV.

Fuji TV to najbardziej znana stacja pokazująca dramy. Zyskała popularność dzięki aranżowaniu młodych aktorów i aktorek w produkcję seriali.
Dramy emitowane o 21. w poniedziałki nazywane są Getsuku (czyli w skrócie „Poniedziałek o 21.”).

Dramy zazwyczaj dotyczą historii miłosnych. Zazwyczaj tego typu seriale cieszyły się dużą popularnością. Ostatnio jednak spadła o około 20% ich oglądalność.

Inne stacje także mają swoje ciekawostki.
TV Asahi koncentruje się na jidaigeki i kryminałach. NHK za to pokazuje seriale nacechowane historycznie, zazwyczaj w gwiazdorskiej obsadzie. Takie dramy nazywają się taiga dramy. NHK specjalizuje się także w serialach o supersilnych super herosach.

Co do muzyki do seriali…
Muzyka jak to się mówi „nadaje ton”. W dramach przystosowana jest ona do tematu serialu. Każdy odcinek zaczyna się około dwuminutową wejściówką. Na koniec również około dwuminutowe zakończenie z napisami.
Wstawki muzyczne pojawiają się w ważnych momentach odcinka. Mają podkreślić nastrój.
Istnieje wielu fanów soundtracku do dram. Każdy soundtrack przygotowywany jest w specjalnych wytwórniach i musi być zatwierdzony jako oryginalny. W kilka tygodni po premierze serialu producenci wypuszczają na rynek płyty z muzyką z serialu. Końcowe piosenki są zazwyczaj śpiewane przez popularnych muzyków J-POP lub zespoły.
Stacja NHK produkuje samodzielnie soundtracki. Posiada swoją własną orkiestrę.

Ostatnimi latami licencjami na dramy interesują się kraje zachodu. Tym samym muzyka z dram staje się coraz cenniejsza, wartościowsza. Spowodowało to pewne kłopoty, np. muzyka z openingu i niektóre podkłady z dramy Fuji TV Densha Otoko musiały być zamienione w trakcie emisji serii, ponieważ Nippon Golden Network nie mogło uzyskać praw do muzyki.

Podobnie jak w innych krajach tak w Japonii TV zajmuje bardzo ważne miejsce. Badania wykazały, że 95% Japończyków ogląda TV codziennie. 86% uważa telewizję za najważniejszą część mediów, a 68% mówi to samo o prasie.

Odcinki seriali w japońskiej TV nigdy nie zaczynają się punktualnie. Czasem jest to 20:58, a czasem 21:05. Dzieje się tak z powodu pewnego rodzaju wojny o widzów. Dlatego niektóre stacje zaczynają wcześniej program.
W teorii wygląda to inaczej niż w praktyce. Jeżeli program zacznie się wcześniej to też skończy się wcześniej, a widzowie mają chwilę aby znaleźć kanał, na którym nie lecą jeszcze reklamy. Z drugiej strony jeżeli program skończy się nawet pół godziny przed czasem to widzowie nie chcą przełączać na inny kanał skoro i tak stracili już pół odcinka innego serialu.

Przykłady dram:
Hana Yori Dango
1 Litre no Namida
Zettai Kareshi
Jotei
Densha Otoko
Detroit Metal City

 

opracowane na podstawie Wikipedii