Muzyka japońska jest coraz bardziej rozpoznawalna. Gatunki japońskie oznaczanie są literą „J” i tak mamy J-Pop, J-Rock, J-Hip-Hop itd.
Skoncentrujmy się na dwóch pierwszych gatunkach.

J-Pop
Mianem J-Pop określane są utwory z gatunków pop, rock, dance, hip hop czy soul. Do J-Popu zalicza się też wszelkie gwiazdy muzyki i seiyū.

Muzyka J-pop jest integralną częścią japońskiej kultury. Używana jest ona wszędzie: w anime, sklepach, reklamach, filmach, programach radiowych i telewizyjnych, a także w grach komputerowych. Niektóre programy informacyjne w telewizji również puszczają J-popowe piosenki podczas napisów końcowych.

Mała ilość piosenek, które zostały wydane oznacza, że artyści J-popowi wciąż się zmieniają. Większość z nich wydaje jeden album i parę singli, po czym stają się nieznani. Bardzo trudno jest zostać znanym na dłużej. Tym, którym się to udaje i pozostają znani uznawani są za wybitnych artystów. Zespoły, takie jak Dreams Come TrueChage & AskaB’zSouthern All Starsthe pillowsSPITZ i TUBE, piosenkarz: Chisato Moritaka, oraz piosenkarki: Ayumi HamasakiNOKKORyoko HirosueHitomi Shimatani Seiko MatsudaKoda Kumi i Yazawa Eikichi nie schodzą ze sceny od około 10 – 15 lat i są uznawani za ludzi, którzy odnieśli fenomenalny sukces.

opracowane na podstawie Wikipedii

J-Rock

J-Rockiem określa się rock, soft rock, rock alternatywny, a także punk, metal, metal symfoniczny, muzyka elektroniczna i wiele innych.


Japoński rock zaczął rozwijać się w latach 60., lecz dopiero w latach 70. zyskał na popularności. Dzięki takim artystom jak Champlose czy RC Succession łatwiej było zdefiniować brzmienie. W latach 80. najpopularniejszymi zespołami były Boøwy i Southern All Stars oraz inspirowane alternatywnym rockiem Shonen KnifeBoredoms i Tama & Little Creatures. Właśnie wtedy zaczął kształtować się styl visual kei inspirowany glam rockiem. Ów styl reprezentowały popularne zespoły takie jak X JAPANLUNA SEA czy BUCK-TICK. W latach 90. popularny był zespół L’Arc~en~Ciel.

Przykładowe zespoły grające muzykę w nurcie ‘J-Rock’:

ASIAN KUNG-FU GENERATION
D’espairsRay
Dir en grey
the GazettE
Malice Mizer
Maximum the Hormone
Miyavi
MUCC
the pillows

opracowane na podstawie Wikipedii

JPopAsia – ranking najlepszych zespołów oraz solistów muzyki japońskiej i koreańskiej