Dwa dni temu, 20.05.2021 roku została upubliczniona informacja o śmierci Kentarou Miury, autora bestsellerowej mangi „Berserk„. O odejściu tego wybitnego artysty poinformował jego wydawca — Hakusensha.

Mangaka od dłuższego czasu miał problemy zdrowotne. Fani wiedzieli o tym doskonale i nigdy nie zmuszali autora do zwiększenia intensywności swojej pracy, nawet jeśli jego kolejne dzieła ukazywały się w odstępie miesięcy.
Niestety walka autora zakończyła się dnia 06.05.2021 roku, na skutek ostrego rozwarstwienia aorty. Kentarou Miura miał 54 lata.

Kentarou Miura urodził się 11.07.1966 roku. Swoją przygodę z rysowaniem zaczął w wieku 10 lat, kiedy to tworzył mangi dla kolegów z klasy. Szybko jednak udało mu się wejść w buty dorosłego i poważnego artysty, a stało się to, kiedy miał 18 lat, za sprawą George’a Morikawy, autora mangi o sławnym bokserze — Hajime No Ippo. Młody Kentarou był bowiem asystentem wymienionego artysty.
Po tym w 1985 roku światło dzienne ujrzało „Futatabi”, pierwsza historia mangaki opublikowana w magazynie Weekly Shounen Magazine.
Następnie nastąpiło coś, dzięki czemu miliony fanów pokochało Kentarou Miurę. W 1988 roku mangaka opublikował one-shota „Berserk”, by następnie w 1989 roku wydać mangę o tym samym tytule.

Seria opowiada historię Gutsa, byłego najemnika znanego obecnie jako „Czarny Szermierz”. Pomimo traumatycznego dzieciństwa, z czasem najemnikowi udaje się odnaleźć kogoś wartego szacunku oraz, na pozór, godnego zaufania. Pewnego dnia fałszywy kompan odbiera Guts’owi wszystko, co było dla niego ważne na rzecz swoich własnych, egoistycznych pragnień. Naznaczony symbolem ofiary, Guts zostaje skazany na wieczną ucieczkę przed nieustannie ścigającymi go demonicznymi stworami.
Uzbrojony w gigantyczny miecz i potworną siłę wyrusza na usłane trudnościami poszukiwanie zemsty. Dopóki nie zabije tego kto odarł go – i jego ukochaną – z ich człowieczeństwa, nie pozwoli się powstrzymać nawet samej śmierci.

Historia była wydawana po dziś dzień. Niestety teraz czytelnicy mangi nigdy nie poznają zakończenia tej niezwykłej przygody.

Wpływ pracy Kentarou Miury można zauważyć w wielu innych dziełach fikcji. Można by chociaż wymienić kultową już serię Dark Souls, a także Bloodborne, a także znane raczej każdemu Final Fantasy czy nowsze produkcje jak Kimetsu no Yaiba, czy nawet Castlevania.
Fani licznie pożegnali artystę, wspominając jego dzieła.

Miura pozostawił po sobie jedno z największych spisanych dzieł na świecie. Zawsze będę kochał tę serię. Niech Bóg go błogosławi i niech spoczywa w pokoju.

Sztuka Kentarou Miury zasługuje na całe muzeum.  Spokojnie… SPOKOJNIE jest to jeden z moich top 5 mangaków. Będzie mi brakowało jego rysunków.

Pożegnajmy go więc razem, tutaj w komentarzach. Spoczywaj w pokoju, Kentarou Miura. Twoja piękna sztuka nie zostanie zapomniana… nigdy.

źródło: shinden.pl