Słowo manga, które poza Krajem Kwitnącej Wiśni używane jest głównie na określenie japońskiego komiksu, oznacza w języku japońskim obraz, rysunek, szkic – to właśnie ze wschodniego stylu rysowania wyewoluowała manga, jaką znamy dzisiaj. Jednak manga w kulturze Japoni traktowana jest inaczej, niż komiks w kulturze zachodu – manga jest tam formą sztuki i ważną częścią literatury popularnej.

Mangi z reguły publikowane są jako periodyki – te najpopularniejsze z nich  często są adaptowane na filmy i seriale animowane. Nie licząć okładek i czasami kilku pierwszych stron, mangi drukowane są całkowicie w bieli i czerni. Postacie mają wschodnie rysy twarzy i ogromne oczy, które zostały zainspirowane wielkimi oczami postaci z kreskówek Disneya.

Panele i strony oryginalnej japońskiej mangi czyta się od prawej do lewej  – wydawcy publikujący tłumaczone na inne języki mangi często zmieniają jednak ten układ, aby ułatwić czytanie zachodnim czytelnikom.

Mangę klasyfikuje się według wieku i płci odbiorców. Te dla chłopców zwanę są shounen-manga, a te dla dziewcząt shoujo-manga.

Japońskie mangi shoujo uwielbiane są przez nastolatki na całym świecie – czytelniczki często utożsamiają się z głównymi bohaterkami, które próbują zdobyć serce swojego ukochanego, walczą ze złem jako czarodziejki albo próbują odnaleźć swoje miejsce na świecie, pokonując przeciwności losu.

Oto ranking 10 najlepszych mang shoujo:

1. Toradora

Ryuuji Takasu jest uczniem liceum i najprawdopodobniej najmilszym gościem na tym globie. Ten chłopak nigdy nie skrzywdziłby muchy i jest skoro do pomocy dosłownie każdemu. Niestety, jego srogi wyraz twarzy odziedziczony po ojcu, przez który brany jest za delikwenta, nie ułatwia mu zawierania nowych znajomości. W klasie Ryuuji ma jedynego prawdziwego przyjaciela, który rozumie specyficzną sytuację chłopaka i jest dla niego podporą w trudnych chwilach. Wraz z nimi do klasy uczęszcza Minori – urocza, uwielbiana przez wszystkich dziewczyna, w której Ryuuji jest szaleńczo lecz skrycie zakochany. Gdy pewnego dnia chłopak postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zbliżyć się do Minori, sytuacja bardzo się komplikuje. Siejący postrach wyraz twarzy chłopaka okazuje się tu być najmniejszym problemem – kontakt z ukochaną będzie utrudniać mu jej najlepsza przyjaciółka, Taiga Aisaka, która brana jest za najgroźniejszą dziewczynę w szkole. “Toradora!” jest mangą shoujo pełną humoru, nieoczekiwanych zwrotów akcji i wzruszających momentów, z przymrużeniem oka opowiadającą zawiłe losy bohaterów targanych miłością i zazdrością oraz mierzących się z krzywdzącymi stereotypami. Ta manga to tytuł idealny dla dziewczyn, które oprócz dobrego humoru cenią sobie inteligentne historie.

2. Lovely Complex

Otani i Risa nigdy nie mieli łatwo w życiu ze względu na swoje kompleksy. Risa jest znacznie wyższa niż przeciętna japońska nastolatka. W związku z tym trudno jej znaleźć chłopaka – koledzy traktują ją raczej jak równego sobie kumpla, niż jako obiekt romantycznych westchnień. Przeciwieństwem Risy jest Otani – chłopak mający poważny kompleks na punkcie swojego niskiego wzrostu.  Gdy ta dwójka spotyka się w jednej klasie, nie obejdzie się bez afery. Risa i Otani przez kolegów zostali okrzyknięci swoistymi odpowiednikami Flipa i Flapa, bo nie dość, że jest między nimi 15 centymetrów różnicy wzrostu, ich kłótnie i pyskówki są śmieszniejsze od niejednej komedii. Pewnego dnia niepokorny duet rozpoczyna poważną rywalizację –   zakładają się o to, kto szybciej znajdzie swją drugą połówkę. Zakład podsuwa przyjaciołom Otaniego i Risy odważny pomysł – skoro powiedzenie mawia, że kto się czubi, ten się lubi, może warto spróbować zeswatać ze sobą niziołka i żyrafę ?

Lovely Complex to kolejna manga shoujo, przy której salwy śmiechu wybuchają co chwilę. Historia przyjaźni i romansu Otaniego i Risy to jedna z najciekawiej ukazanych historii miłosnych w shoujo. To także ukłon w stronę wszystkich zakompleksionych nastolatków, którzy uważają, że dla ich problemu nie ma już żadnego rozwiązania.

3. Ouran High School Host Club

Haruhi jest dziewczyną, która nigdy nie dawała sobie w kaszę dmuchać. Jest bardzo inteligentna i sprytna, pochodzi jednak ze stosunkowo biednej rodziny. Dzięki stypendium udaje jej się dostać do prestiżowego liceum Ouran, niezwykle drogiej szkoły dla geniuszy i dzieci milionerów. Pewnego dnia Haruhi odwiedza Host Club, miejsce w którym najwięksi przystojniacy ze szkoły umilają paniom czas serwując słodycze, drinki czy grając na instrumentach. Dziewczyna niechcący potrąca i rozbija tam jedną z dekoracji klubu –  wazę o wartości… 80 tysięcy dolarów! Dziewczyna decyduje się odpracować w klubie wyrządzoną szkodę. Haruhi wiąże więc krawat, zakłada garnitur i wpada w miłosny wir razem z sześcioma zabójczo atrakcyjnymi chłopakami.

Ta manga dla dziewczyn wciąga czytelniczki od pierwszej strony – nie tylko przez niecodzienną fabułę, niebanalny humor i cudowną kreskę, ale także przez ciekawe postacie. Każdy z chłopaków ma zupełnie inny charakter i wyjątkowe cechy, dzięki czemu każdy czytelnik znajduje wśród nich swojego faworyta i nie może się doczekać, do którego z nich Haruhi poczuje coś więcej. Ouran High School Host Club wciąga to klasyka gatunku harem, odznaczająca się wszystkim, czego dobry romans potrzebuje.

4. Walkin’ Butterlfy

Oto kolejny tytuł przeznaczony dla dziewczyn mających problem z akceptacją swojego wyglądu. Michiko ma 19 lat, jednego znajomego, okropny charakter i wielki kompleks – od dziecka była bardzo wysokiego wzrostu. Rówieśnicy na podwórku wyśmiewali się z niej, a w szkolnych przedstawieniach dostawała jedynie rolę dużego drzewa. Michiko nie potrafi także znaleźć pracy i wciąż mieszka z mamą. Gdy pewnego dnia udaje jej się zatrudnić jako hostessa, omyłkowo trafia na pokaz mody. Wzięta przez stylistów za jedną z modelek zostaje profesjonalnie umalowana, ubrana i wysłana na wybieg. Tylko jeden z projektantów, Mihara, zgryźliwy geniusz modowy, zauważa, że Michiko nie jest profesjonalistką. Postanawia rzucić jej wyzwanie – jeśli dziewczyna przetrwa w świecie modelingu, on obiecuje zrobić z niej wielką gwiazdę. Michiko trafia na salony, zostaje uwikłana w intrygi świata mody i staje wobec najtrudniejszego zadania: zmienić swoje życie na lepsze.

Walkin’ Butterlfy to manga shoujo kierowana do nastolatek z kompleksami, które nie lubią i nie akceptują swojego ciała i które nie potrafią odnaleźć swojego miejsca w świecie. Perypetie i rozterki Michiko z pewnością pomogą im odnaleźć i zaakceptować siebie. Nie znajduje się tu wiele humorystycznych wątków, nie obejdzie się natomiast bez odrobiny romansu.

5. Ścieżki Młodości

Futaba do liceum przychodzi nastawiona dosyć optymistycznie. W gimnazjum od zawsze była postrzegana jako piękność, jednak przysparzało jej to więcej smutków niż radości. Wśród dziewczyn miała więcej zazdrosnych wrogów niż koleżanek, a chłopców nieporadnie od siebie odganiała, nie będąc nimi zainteresowana. Jedynym wyjątkiem był Kou Tanaka, cichy i uroczy chłopak, w którym dziewczyna zakochała się z wzajemnością – niestety, nagła wyprowadzka chłopaka do Nagasaki boleśnie zakończyła romans. Futaba postanawia zacząć w liceum nowe życie – ze słodkiej dziewczynki zmienia się w głośną i zadziorną chłopczycę, a przy okazji stara się zapomnieć o swojej pierwszej miłości. Wszystko się komplikuje, gdy poznaje Kou Mabuchi, który bardzo przypomina jej ukochanego z gimnazjum. Szybko wyjaśnia się, że to jest ten sam chłopak, jednak teraz używa nazwiska matki. Futaba stara się ponownie zbliżyć do Kou, lecz także jej pierwsza miłość, tak samo jak i ona, uległa wielkiej przemianie. Dziewczyna zaczyna rozumieć, jaką krzywdę wyrządziła sama sobie, na siłę zmieniając swój wizerunek.

Manga trzyma w zainteresowaniu od pierwszej strony do samego końca, gdyż nie tylko sama historia jest ciekawa i zawiła, a postacie barwne, lecz także kilka wątków pobocznych dotyczących przyjaciół głównych bohaterów zachwyca w równym stopniu co główna fabuła. Poza tym manga ta charakteryzuje się tak przepiękną kreską, że od niektórych panów i pań wręcz nie da się oderwać oczu.

6. Sword Art Online

Sword Art Online należy do najpopularniejszych na całym świecie mang. Tytuł ten doczekał się swojej książki, telewizyjnej wersji anime, gry , a wkrótce zostanie zrealizowany także jako pełnometrażowy film. Fabuła opowiada o Kazuto, który w internecie figuruje pod pseudonimem “Kirito”. Uwielbia on wszelkie gry komputerowe, głównie MMORPG. Pewnego dnia trafia do wirtualnego świata “Sword Art Online”, który okazuje się być zabójczą pułapką. W niewyobrażalnie trudnej grze bez możliwości ucieczki utknęło już dziesięć tysięcy graczy, a śmierć w niej, równa się śmierci w prawdziwym życiu. Aby móc wrócić do prawdziwego świata, Kazuto musi przejść całą grę. Podejmuje wyzwanie i samotnie lecz dzielnie pokonuje kolejne poziomy gry. Do tego momentu zarys fabuły nie bardzo pasuje do shoujo mangi, jednak wszystko zmienia się, gdy chłopak poznaje Asunę. Samozwańcza mistrzyni gry zmusza go do zawiązania z nią sojuszu, uważając, że jedynie w grupie będą w stanie przetrwać. O ile na początku tych dwoje nie przepada za sobą, z biegiem czasu rodzi się między nimi coraz większe i głębsze uczucie. Jak jednak mają traktować ten związek w wirtualnym świecie, do tego w trakcie zabójczej gry?

SAO od samego początku było skierowane do męskiego grona odbiorców, jednak dziewczyny szybko ukochały sobie tę serię ze względu na bardzo rozbudowany i ciekawy wątek miłosny. Jest to tytuł przypadający do gustu dziewczynom lubiącym wartką akcję, trzymające w napięciu walki i klimaty fantasy.

7. 5 centymetrów na sekundę

5 centymetrów na sekundę. Z taką właśnie prędkością opadają płatki wiśni. Są to słowa głównej bohaterki, Akari. Ona i Takaki od dziecka byli najlepszymi przyjaciółmi, a z czasem zaczęli darzyć się głębszym uczuciem. Niestety, nim młodzi zdążą sobie wyznać miłość, rozdzieli ich los, rodzinę chłopca do zmiany miejsca zamieszkania. Takaki zaczyna się zastanawiać, czy jeszcze kiedykolwiek będzie miał okazję zobaczyć Akari, być z nią szczerym i powiedzieć jej, jak wiele do niej czuje. Dramatyzm sytuacji w jakiej znaleźli się młodzi zakochani potęguje fakt, że żyją oni na początku lat 90tych ubiegłego wieku, kiedy korzystanie z telefonów komórkowych i e-maili nie było jeszcze rozpowszechnione.

O tej mandze shoujo nie da się zbyt dużo powiedzieć, tak samo jak nie da się słowami dobtrze wyrazić dzwięku muzyki czy smaku potrawy. Nie jest to typowy romans, nie ma tu nieoczekiwanych zwrotów akcji, jest za to zaduma nad niespełnioną i trudną miłością nastolatków. Wśród wielu czytelniczek manga ta z pewnością wywoła morze łez.

8. Puella Magi Madoka Magica

Mang poważnych i filozoficznych ciąg dalszy. O ile na okładce tomiku widać uśmiechnięta, ubraną na różowo czarodziejkę, to jego wnętrze zachęca do poważnych przemyśleń nad istotą prawdziwej przyjaźni i poświęcenia. Madoka Kaname to uczennica gimnazjum. Skromna, śliczna i mądra, jest uwielbiana przez swoje koleżanki. Radosne życie Madoki zaczynają zaburzać koszmary senne, przedstawiające ciemnowłosą dziewczynę, walczącą w zrujnowanym mieście z ogromnym potworem. Madoka opowiada o tym swojej najlepszej przyjaciółce, Sayace, która bagatelizuje wyznanie. Pewnego dnia obie dziewczyny przeżywają szok – do ich klasy dołącza nowa uczennica, która wygląda dokładnie jak brunetka ze snów Madoki. Tajemnicza Homura nie chce z nikim rozmawiać i trzyma się od każdego z daleka, jednocześnie bacznie obserwując dwie przyjaciółki. Gdy Madoka i Sayaka wybierają się po szkole na zakupy, słyszą głos prowadzący je do dziwnej piwnicy. Głos należy do Kyubeya- magicznej istoty o wyglądzie białego kota. W piwnicy dziewczyny spotykają również Homurę, okazującą się być czarodziejką, która próbuje pozbawić Kyubeya życia. W piwnicy pojawia się więcej magicznych postaci, w końcu dwie przyjaciółki otrzymują propozycję dołączenia do grona czrodziejek walczących ze złymi wiedźmami. Zagwarantuje im to spełnienie jednego, dowolnego życzenia, jednak Madoka i Sayaka bedą wówczas musiały pozwolić Kyubeyowi przejąć pieczę nad ich duszami.

W uroczej i wesołej oprawie mangi dla dziewczyn zawarta jest skomplikowana fabuła i głębokie przesłanie o poświęceniu dla drugiej osoby i potędze przyjaźni.

9. Spice and Wolf

Ta manga to wielka gratka dla fanek fantastyki średniowiecznej. Lawrence Kraft nie ma łatwo w życiu pomimo swoich wielkich ambicji i starań. Dąży do zostania poważnym handlarzem – jako przejezdny kupiec zbiera grosz do grosza na otwarcie wymarzonego biznesu. Pewnego dnia ratuje z opałów przepiękną dziewczynę z wilczymi uszami i ogonem. Jak się okazuje, jest to Holo- prastara bogini pól i urodzaju. Holo, wypędzona z wioski, której zapewniała pomyślność plonów, chce dostać się na północ do krainy Yoitsu, w której się wychowała. Chciałaby również zwiedzić świat i zobaczyć, jak wiele się zmieniło przez te wszystkie lata, gdy patronowała tylko jednemu miejscu. Lawrence zgadza się ją przygarnąć i pomóc jej dostać się do swojego rodzinnego domu. Holo, która w razie potrzeby potrafi przemienić się w ogromnego wilka, zapewnia chłopakowi bezpieczeństwo w drodze. Nie trudno się domyślić, że podczas pełnej przygód podróży tych dwoje bardzo zbliża się do siebie.

Główna bohaterka Spice&Wolf ukazana jest w sposób z goła odmienny od klasycznych romansów – nie jest słodką i delikatną dziewczyną, za to często lubi jako argumentu do wygrywania kłótni używać pięści. Pomimo ogólnej powagi wydarzeń, wielowątkowej fabuły i licznych intryg biznesowych, w mandze tej pojawia się także kilka zabawnych smaczków.

10. Służąca Przewodnicząca

Nasz ranking najlepszych mang shoujo zamyka lekka i radosna publikacja. To już ostatnia i chyba jedna z najlżejszych i najpopularniejszych propozycji. Misaki to kolejna mocno stąpającą po ziemi dziewczyna. Uczęszcza do liceum Seiki, szkoły dla ponadprzeciętnie inteligentnych nastolatków, która jeszcze do niedawna była szkołą wyłącznie dla mężczyzn. Wciąż jednak jest tam stosunkowo mało dziewczyn, w dodatku czują się one osaczone przez kolegów lubiących robić im niewybredne i często dwuznaczne żarty. Seiki postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zostaje przewodniczącą szkolnego samorządu, stając się tym samym postrachem chłopaków i swoistą zbawicielką dziewczyn. Jest jednak coś, o czym nie wie nikt. Misaki po szkole dorabia jako kelnerka, serwując drinki w stroju pokojówki. Misaki wie, że gdyby ktoś dowiedział się, że groźna przewodnicząca pracuje w kawiarence w koronkowej spódniczce, jej reputacja zostałaby zrujnowana. Na jej nieszczęscie, pewnego dnia tak właśnie odzianą nastolatkę zauważa Usui, najprzystojniejszy i najpopularniejszy chłopak w szkole. Misaki wpada w rozpacz bo wie, że o jej sekrecie wkrótce mogą dowiedzieć się wszyscy. Jak zachowa się dziewczyna? Czy przystojny Usui wyjawi innym jej tajemnicę? Odpowiedź znajduje się na kartach tej wciągającej mangi shoujo, która zaskarbiła sobie wielkie grono czytelniczek z całego świata.

Przeczytaliście już którąś z tych mang shoujo ? Która według was jest najlepsza?