Niespełna tydzień temu japońskie kina zostały dosłownie zdominowane przez film anime Suzume no Tojimari. Nie miało znaczenia, że w ten sam weekend zadebiutował film Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, bo widzowie z Kraju Kwitnącej Wiśni tłumnie ruszyli na seans najnowszego dzieła reżysera Makoto Shinkaia.

Kolejny film twórcy Kimi no na wa i Tenki no Ko zaliczył naprawdę udaną premierę. Film anime Suzume no Tojimari może poszczycić się lepszymi zarobkami w premierowy weekend niż jakakolwiek wcześniejsza produckja tego japońskiego wizjonera. Nawet Kimi no na wa wypadło słabiej. Na tym jednak podbój tego filmu się nie kończy. Już teraz ogłoszono, że w niedalekiej przyszłości nowe dzieło Makoto Shinkaia zadebiutuje w kinach na terenie 199 regionów.

Opis: Suzume to 17-letnia dziewczyna z małego miasteczka na wyspie Kyūshū. Pewnego dnia na jej drodze staje młody mężczyzna poszukujący pewnych drzwi. Udaje im się je odnaleźć wewnątrz ruin głęboko w górach. Kiedy Suzume otwiera tajemnicze drzwi niespodziewanie więcej drzwi pojawia się w całej Japonii. Niestety, z ich wnętrza wyłania się prawdziwa katastrofa. Suzume rozpoczyna swoją podróż, której celem jest zamknięcie wszystkich tajemniczych drzwi, które pojawiły się w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Międzynarodową dystrybucją zajmuje się Crunchyroll. Możliwe zatem, że doczekamy się także polskiej premiery. W tym roku dostaliśmy kilka ciekawych kinowych premier anime takich jak: Belle, Jujutsu Kaisen #0, Dragon Ball Super: Super Hero, One Piece Film: Red, oraz zbliżający się film Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train (9 grudnia 2022 roku).

Makoto Shinkai zajmuje się reżyserują, a za projekt postaci odpowiada Masayoshi Tanaka (Kimi no na wa, Tenki no Ko). Kenichi Tsuchiya (Kimi no na wa, Garden of Words) pełni funkcję głównego animatora. Reżyserem artystycznym jest natomiast Takumi Tanji (Children Who Chase Lost Voices). Za cały projekt odpowiada firma TOHO, oraz studia CoMix Wave Films i Story Inc.

Jeśli wspomniany film anime wejdzie do polskich kin to nastąpi to najwcześniej na początku 2023 roku.

źródło: pl.ign.com