W Japonii pojawił się nowy pomnik przedstawiający wizerunek fikcyjnego bohatera popkultury. Złotą statuę Mikey’ego z Tokyo Revengers ujawniono podczas trwającej właśnie wystawy w Tokio. Tym razem nie obyło się bez kontrowersji. 

Wraz z rozwojem szeroko rozumianej popkultury, w Japonii coraz częściej można spotkać pomniki nawiązujące do postaci z mang oraz anime. Przykładem mogą być liczne statuy z One Piece czy pomniki bohaterów Attack on Titan, które znaleźć można w rodzinnych miastach twórców wymienionych serii.

Podczas trwającej w tej chwili wystawy Tokyo Revengers Exhibition odsłonięto kolejny z tego typu obiektów. Mowa o dużym, złotym pomniku Mikey’ego z serii autorstwa Kena Wakui. Co ciekawe, pod ową statuą odbyła się nawet ceremonia, w której uczestnicy wydarzenia modlili się o jego bezpieczny przebieg.

Choć w Japonii na ogół dość luźno podchodzi się do konceptu tego typu zjawisk, tym razem pomnik wywołał niemałe kontrowersje. Wielu internautów zarzuciło pomysłodawcom statuy obrazę uczuć religijnych, gdyż dość jednoznacznie nawiązuje ona do Buddy.

Budda przedstawiony w pozycji leżącej jest dla wyznawców buddyzmu symbolem jego okresu życia tuż przed śmiercią. Choć w samym Tokyo Revengers znaleźć można sporo nawiązań do buddyzmu czy hinduizmu, dla wielu fanów metafora jest zwyczajnie nie na miejscu.  

https://twitter.com/WOKEUPLIKEDENJI/status/1487295194068561923?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1487295194068561923%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fmush.pl%2Fnews%2Fw-japonii-pojawil-sie-kontrowersyjny-pomnik-mikeyego-z-tokyo-revengers%2F

Tokyo Revengers Exhibition w Tokio potrwa do 14 lutego. W marcu wydarzenie przeniesie się do Osaki, gdzie niewykluczone, że odwiedzający nie zobaczą już omawianego pomnika.

 

źródło: socialsfrag  tłumaczenie: mush.pl